Miód dla alergików – kiedy pomaga, a kiedy szkodzi

Alergicy walcząc z przykrymi dolegliwościami, które ich dotykają w zetknięciu z pewnymi alergenami muszą rezygnować z wielu przyjemności. Bardzo często z przyjmowanych pokarmów trzeba wykluczyć te, które mogą spowodować nasilenie objawów alergii.

Jeśli chodzi o miód naturalny, często się mówi, by alergicy go unikali. Prawda wygląda jednak inaczej. To, czy alergik może spożywać miód i czy on mu zaszkodzi to kwestia indywidualna. Często zdarza się, że miód wielokwiatowy może okazać się swego rodzaju naturalną szczepionką przeciw alergii, jeśli spożywany jest regularnie przez kilka miesięcy przed wystąpieniem sezonowych dolegliwości. Miód będący stałym elementem w naszej diecie może również zapobiec różnym alergiom, które obecnie pojawiają się coraz częściej.

Jeśli chcemy zastosować miód jako środek odczulający należy pamiętać o tym, że najbardziej różnorodny w składzie jest miód wielokwiatowy. By leczenie przynosiło jakiekolwiek efekty ważne jest, aby miód pochodził z bliskiego rejonu, w którym mieszka alergik, najlepiej do około 10 kilometrowego promienia. Oczywiście jeśli jest taka możliwość, może to być również miód z jeszcze bliższej okolicy.

Oczywiście jak z każdym produktem, również miód może nam zaszkodzić. Niewątpliwie, osoby wrażliwe na pszczoły i na wszystko, co jest z nimi związane, powinny być bardzo ostrożne. Niestety żaden lekarz nie zagwarantuje, ze przyjmowanie miodu będzie w stu procentach bezpieczne lub nie. Wszelkie próby wprowadzania miodu do menu alergika powinny odbywać się pod okiem lekarza. Jeśli istnieje chociażby małe prawdopodobieństwo, że wywoła on niepożądane skutki, lepiej i bezpieczniej będzie wykluczyć go z diety. Przede wszystkim, jeśli chcemy wprowadzać go do naszych posiłków pamiętajmy, by robić to z małymi ilościami tego produktu i przy okazji obserwować reakcję naszego ciała. Wszelkie niepokojące objawy, na przykład świąd, ból brzucha czy biegunka mogą być sygnałem, że jednak miód będzie trzeba wykluczyć z naszej diety.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie nie jest warte do wykonywania samodzielnych eksperymentów, które mogą mu zaszkodzić, dlatego najbezpieczniej skonsultować się przed podjęciem takich działań z alergologiem.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii i otagowano jako , , , , , , , , . Możesz dodać go do zakładek permalink. Dodaj komentarz lub dodaj odpowiedź (trackback): Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*