Mimo tego, że na rynku pojawiło się wiele środków farmaceutycznych to miód akacjowy wciąż jest pożądanym surowcem w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Surowcem tym możemy załagodzić objawy chorób a także zminimalizować szkodliwość choroby na organizm.

Miód akacjowy jest stosowany przy problemach i chorobach wątroby, dzieje się tak ponieważ glukoza i fruktoza które są w nim zawarte są łatwo przyswajalne. Fruktoza podnosi glikogen co doprowadza do przyspieszenia tkanki tłuszczowej. Przy przewlekłym zapaleniu wątroby zaleca się by codziennie rano spożywać około 50 gramów miodu akacjowego dziennie, a także by wszystkie słodkie substancje w diecie zamienić na miód akacjowy.

Jeśli dziecko posiada pleśniawki w buzi przygotowujemy roztwór przegotowanej wody z miodem akacjowym w stosunku 1:1 i pędzlujemy jamę ustną, najlepiej 2-4 razy dziennie.

Przy zapaleniach jamy ustnej, dziąseł, zapaleniach jelita grubego choremu sporządzić szklankę roztworu z jednej łyżki rumianku i dodać jedną łyżkę miodu akacjowego. Taką mieszanką płukać usta 2-3 razy dziennie, przy zapaleniu jelit doodbytniczo – mikrowlewki 1-2 razy dziennie.

Gdy chory cierpi na brak apetytu, problemy z trawieniem lub ma nieżyt żołądka powinien zmieszać około 5 gramów (łyżeczka) mięty, najlepiej pieprzowej z koszyczkami rumianku, zalać wrzątkiem, trzymać pod przykrywką około 10 minut, dodać dwie łyżki miodu akacjowego i pić dwa razy na dzień.

Podczas przewlekłych biegunek dobrze sprawdzi się syrop z miodem akacjowym i orzechów włoskich. 100 gramów posiekanych zielonych włoskich orzechów zalać 200 gramami miodu. Taką miksturę odstawić w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie syrop odcedzić, trzymać w lodówce i stosować w proporcjach po jednej łyżce syropu, dwa razy dziennie.

Jeśli nasza pociecha cierpi na brak apetytu możemy także przygotować dla niego mleczny napój z dodatkiem miodu akacjowego. Szklankę mleka mieszamy z dwoma łyżkami miodu, dwoma łyżkami zmielonych płatków owsianych i żółtkiem, taki napój można pić samemu lub przygryzając chleb. Jeśli wolimy bardziej owocową możemy zamiast płatków owsianych dodać garść dobrze zmielonych malin jednak do takiego napoju nie dodajemy już żółtka.

Świetnym sposobem na wprowadzenie miodu akacjowego do swojej diety jest też dodawanie go do różnych potraw. Możemy w domu stworzyć naturalny twarożek z miodem. 150 gramów chudego twarogu mieszamy z łyżką miodu akacjowego, śmietany i przyprawami do smaku. Takie połączenie jest smaczne a także pomoże wzmocnić nasz organizm po przebytych chorobach.

Do śniadania możemy także zrobić sobie herbatę lipową, posłodzić miodem akacjowym i dodatkowo dodać cytrynę. Taka herbata wzmocni naszą odporność na choroby układu pokarmowego a także pomoże łagodniej przejść objawy, jeśli coś nas złapie.