Miód a układ oddechowy
Bogaty skład miodu sprawia, że można go wykorzystać w leczeniu lub profilaktycznym dbaniu o nasze drogi oddechowe. Jeżeli chodzi o najlepszy miód na problemy tego rodzaju, poleca się stosowanie miodu rzepakowego na stany zapalne dróg oddechowych. Dobrze sprawdzi się również miód lipowy, wrzosowy (na stany zapalne jamy ustnej i gardła) i spadziowy. Miód wielokwiatowy spożywany przez dwa miesiące przed pyleniem roślin pomaga zmniejszyć objawy alergii, między innymi uciążliwy dla wielu osób katar. Na problemy z drogami oddechowymi pomaga również pyłek pszczeli. Zmniejsza on ryzyko zapadnięcia na zakażenia górnych dróg oddechowych. Pomaga również w szybszym ustępowaniu kataru, kaszlu, chrypki i bólu gardła.
Miód pomaga leczyć zapalenie oskrzeli dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym. Stosuje się go również w leczeniu zapalenia płuc. Miód można stosować bezpiecznie u dzieci aby pozbyć się uporczywego kaszlu. Wystarczy dodawać około 3-6 łyżeczek do herbaty na dobę. Można przygotowywać również inhalacje – wystarczy łyżkę stołową miodu zalać szklanką wrzącej wody i wdychać mieszankę przez około 5-7 minut.
Lecznicze miody można zakupić w aptece bądź przygotowywać samodzielnie w domu. Oprócz wyżej wspomnianej inhalacji łatwo przygotujemy lecznicze napoje. Poniżej kilka przykładowych przepisów:
- W szklance przegotowanego mleka rozpuścić łyżeczkę miodu i pół łyżeczki masła. Pić wieczorem. Mieszanka pomaga w leczeniu chrypki i przeziębieniu.
- Do szklanki z wrzątkiem dodać łyżkę miodu i sok z połowy cytryny. Pomaga w przeziębieniu, grypie, zapaleniu oskrzeli, płuc.
- Wiele wykrztuśnych i łagodzących tabletek ma w swoim składzie miód. W domu również łatwo przygotować karmelki na chrypkę. Wymieszać pół szklanki mleka, 120 gram miodu i 100 gram cukru, zagotować, aż zacznie się ciągnąć. Wylać na talerz pokryty olejem lub masłem i pozostawić do stwardnienia. Następnie pokroić w kostki, stosować przy kaszlu i chrypce.
Możemy również przygotowywać na przeziębienie mieszanki z cebulą miodem i czosnkiem, ale Ci, którzy nie lubią ich smaku mogą z powodzeniem korzystać z przepisów bez tych warzyw.
Dodaj komentarz