Ludzkość coraz bardziej musi zmierzać się z chorobami, które atakują nasz organizm i nie dają mu prawidłowo funkcjonować. Choroby dróg oddechowych często są nieuleczalne jednak można załagodzić ich negatywne oddziaływanie. Warto spróbować naturalnych wspomagaczy w chorobie i sprawdzić na organizm działa pomoc z pasieki pszczelej.

Astma – słowo to wywodzi się z języka greckiego i tłumaczone jest jako „ciężki oddech”. Jest to zaburzenie prawidłowego funkcjonowania dróg oddechowych, w skutek ich zwężenia. Choroba ta często dotyka osób, które są nadwrażliwe i niestabilne psychicznie. Napady duszności mogą nastąpić nawet w nocy a powstają w skutek obrzęku błony śluzowej i zastoju wydzieliny w oskrzelach. Zwiększa się napięcie mięśni, tworzy się lepki śluz, który prowadzi do utrudnienia wydychania powietrza. Choroba ta dotyka coraz to większą liczbę osób. Jej przyczynami mogą być:
Dziedziczenie – astma jest chorobą, którą można oddziedziczyć.
Wpływy chemiczno – toksyczne.
Infekcje,
Alergie,
Zaburzenia hormonalne (np. podczas dorastania)
Problemy psychiczne.

Poniżej podamy kilka sposobów zmniejszyć predyspozycję genetyczne do zachorowania na astmę jeśli oboje rodziców jeszcze przed poczęciem dziecka będą profilaktycznie stosować surowce z pszczelej pasieki takie jak: propolis, pyłek kwiatowy czy miód.

Propolis – polecany dla astmatyków mających problem z utrzymaniem wagi.
Naturalny propolis żuć między posiłkami a także przed spaniem, od 3 do 5 gramów dziennie.
Można także skorzystać z nalewki propolisowej, 3 razy dziennie, między posiłkami po 5 do 15 kropelek na chlebie.

Pyłek kwiatowy – na początku podawać go tylko w śladowych ilościach.
Stosować pyłek zmieszany z miodem. Na początku w stosunku 1:10, codziennie między posiłkami pić ćwierć łyżeczki rozpuszczonej w szklance wody. Z czasem stosunek ten zmieniamy do 1:8 coraz to bardziej powiększając dawkę.
Ziarnka pyłku, świeże lub suszone, stosować po posiłkach. Pierwszego dnia – jedno ziarenko, następnego dnia 2 lub 3 ziarenka a po trzech tygodniach stosowania dawkę można zwiększyć do 30g.

Miód
Do porannego czyszczenia nosa roztwór z 10 – 20 gramów miodu, 1 – 2 gramów soli emskiej i 80 – 90 mililitrów wody.
Miód dodawać do posiłków, dla astmatyków świetnie sprawdzi się miód spadziowy, lipowy i nawłociowy.