Miód a układ krążenia
Miód stosuje się przy leczeniu nadciśnienia, chorobie wieńcowej oraz w nerwicach naczyniowych i chorobach serca. Zwiększa on wydolność serca i działa korzystnie na krążenie krwi. Może być stosowany zapobiegawczo, lub jako środek wspomagający leczenie. Miód może również zahamować rozwój miażdżycy, jest idealny również dla kobiet w ciąży cierpiących na nadciśnienie, które nie mogą przyjmować leków.
Dolegliwości związane z sercem lub ciśnieniem można złagodzić przygotowując w domu mikstury z dodatkiem miodu. Aby wzmocnić serce, wystarczy pić 3 razy dziennie pół szklanki przegotowanego mleka z łyżeczką miodu. Na obniżenie ciśnienia można stosować mieszankę miodu z sokiem z buraków. Powinno się ją pić trzy razy dziennie przez posiłkami. Można miód rozpuszczać również w naparze z owoców dzikiej róży lub głogu, które również mają dobroczynny wpływ na układ krążenia.
Wśród miodów odpowiednich do leczenia tego typu schorzeń wymienia się miód kasztanowy, lawendowy, kozłkowy czy melisowy. Ciśnienie tętnicze krwi pomaga obniżać miód lipowy, a miody spadziowe z drzew iglastych, miód gryczany i rzepakowy pomagają w leczeniu miażdżycy.