Propolis pszczeli – kit pszczeli

Propolis pszczeli

 

Propolis, czyli kit pszczeli, to lepka substancja żywiczna posiadająca wiele dobroczynnych właściwości. Służy ona zarówno pszczołom jak i ludziom. Te niezwykłe owady pozyskują go z młodych pączków niektórych roślin (na przykład kasztanowca, brzozy, topoli, świerka) i wykorzystują do uszczelniania wszelkich niedoskonałości ula. W zimie kit służy do zmniejszenia wylotu z gniazda, pozwala również pszczołom uchronić się przed bakteriami i innymi zanieczyszczeniami.

Podstawową cechą propolisu jest to, że rozpuszcza się on w alkoholu, acetonie i chloroformie, co jest przydatne w sporządzaniu mikstur leczniczych. Nie jest prawie wcale rozpuszczalny w wodzie, dlatego tak doskonale służy pszczołom. Jego skład to w największej części żywica drzew i krzewów oraz wosk pszczeli. Ma w swoim składzie również witaminy z grupy P, B, E i H, białka oraz mikroelementy.

Podobnie jak miód, kolor propolisu różni się w zależności od tego, z jakiej rośliny został pozyskany. Kolor żółty świadczy o pochodzeniu z olszy, kolor czarny – z brzozy.

Kit pszczeli jest pomocny dla ludzi w leczeniu ran. Jego działanie bakteriobójcze pomaga przyspieszyć proces gojenia i zadbać o to, aby w ranie nie rozwinęły się żadne niebezpieczne bakterie. Propolis służy również przy leczeniu odleżyn, hemoroidów, chorób dróg oddechowych i w wielu innych dolegliwościach.

Preparaty z dodatkiem propolisu jakie możemy spotkać to tabletki, aerozole, maści, pudry i czopki, w zależności od chorób, w leczeniu których mają pomagać. Szeroka gama zastosowań propolisu wynika stąd, że w jego skład wchodzi około kilkuset różnorodnych związków chemicznych, które działają lepiej przez to, że występują razem.

Jak dobroczynny wpływ ma propolis na nasze życie świadczy fakt, że służy ludziom już od starożytności aż do dnia dzisiejszego i wciąż odkrywa się jego nowe możliwości zastosowania.

Warto jednak pamiętać, że kit pszczeli traci częściowo swoje dobroczynne właściwości, po dwóch latach zaś nie ma ich prawie w ogóle, więc zawsze sprawdzajmy, czy nasza domowa apteczka zawiera lek przydatny do użycia. Domowe przepisy na lekarstwa z propolisu również powinny być przygotowywane z rozwagą, gdyż niektórzy mogą być uczuleni na kit pszczeli.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii i otagowano jako , . Możesz dodać go do zakładek permalink. Dodaj komentarz lub dodaj odpowiedź (trackback): Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*